Lokalita: Osada Tornádo, Kazín

GPS: 49°56’55.70″N, 14°20’19.92″E

Datum realizace: 2021-22

Popis lokality: Chatová osada Tornádo leží v blízkosti legendární trampské, ale i výletní restaurace (Tornádo u Pumpahomy, dříve U Tetaurů), severozápadně od skalního břidličnatého ostrohu, kde jsou pozůstatky hradiště Kazín.

Velkou část objektů osady tvoří části historických autobusů značky Praha N nebo Praha 1930, které se ve 20. letech 20. století vyřazovaly od Československé pošty a byly převezeny na břeh řeky Berounky. Vznikla tak trampská osada na vlastním pozemku (říční lázně) s nezvyklou urbanistickou koncepcí vytvořenou právě pomocí skříňových korpusů historických automobilů.

Chatová osada Kazín vznikla směrem k Černošickém kolem ulice U Berounky na území původních říčních a pískových lázní. Nyní se v osadách hraje volejbalový či nohejbalový turnaj, ovšem komunitní život zvláště v osadě Tornádo prý vymizel, je spíše lákadlem pro turisty. Zato v osadě Kazín se stále volí šerif a osadní výbor a osada má tak svůj pevný řád.

V roce 2025 vznikl z podnětu Rady hl. m. prahy plán rozvoje říční oblasti soutoku Berounky s Vltavou, kde Institut plánování a rozvoje hl. m Prahy (IPR) inicioval realizaci Příměstského parku Soutok a vznik platformy Společně na soutoku (zahrnuje též spolupracující městské části Prahy: Velká Chuchle, Zbraslav, Radotín, Praha 12, Lipence, Černošice). V blízké budoucnosti je v plánu také podpořit favelu osady Kazín a celé oblasti pod hradištěm a zbudovat umělecko-kulturní kolonii pro rezidenční pobyty.

Stručný popis záměru:

Naším cílem je navrhnout takový projekt, který vytváří spíš metafyzický popis možných vztahů – nebo aliancí. Vycházíme z toho, že ono ,,metafyzické“ má v dané lokalitě konkrétní – trvalé účinky, kterým nelze uniknout. Naším cílem není fyzická přeměna dané lokality. I když je možné, že postupným aplikováním určitých principů k této proměně může postupně docházet. Projekt Neoficiální důkaz: případové studie #2: Aliance je primárně o pozorování, vnímání a naslouchání, jakým směrem se věci vyvíjejí a na tomto základě nabízíme možnosti, kam by se mohla zaměřit budoucí pozornost nebo kam by se mohla vyvíjet budoucnost dané lokality, pokud by se sní manipulovalo.

Realizační team kolektiv A-B_HPP:  Aleš Čermák, Jindřiška Křivánková, Pavla Kouzalová, Jakub Gottwald Grafický design: Terezie Štindlová
Realizace tohoto projektu vzniká za podpory Galerie hlavního města Prahy/GHMP – program Umění pro město ve spolupráci s interdisciplinární platformou Neolokátor.